Wysokiej jakości kable RCA w świecie Hi-Fi

14-09-2022

Termin „kabel audio RCA” w Hi-Fi zwykle odnosi się do stereofonicznych kabli sygnałowych ze złączami RCA. To właśnie rodzaj złącza nadaje nazwy całemu kablowi. Ale jeśli przyjrzysz się uważnie to zauważysz że na przykład cyfrowe kable koncentryczne i kable gramofonowe są również wyposażone w złącza RCA. Krótko mówiąc, to rodzaj złącza nadaje kablowi tytuł, niezależnie od jego funkcji i konstrukcji. Zawsze najpierw potencjalny klient wpisuje w wyszukiwarkę przewód RCA a następnie ewentualnie dopisuje przeznaczenie np. do subwoofera. Potencjalnie jednak każdy rodzaj połączenia może wykorzystywać złącze RCA, nawet połączenie zasilania. Pytanie brzmi: dlaczego złącza RCA od tak dawna są nadal używane do transmisji sygnału? Czy to możliwe, że technologia w żaden sposób się nie poprawiła? Zanim zrobimy migawkę obecnej sytuacji, cofnijmy się o krok i zobaczmy, skąd wzięło się słynne złącze RCA.

Kiedy narodziło się złącze RCA?

Złącze RCA stało się standardem w latach 40. XX wieku i zostało nazwane na cześć firmy, która je zaprojektowała: Radio Corporation of America (od pierwszych liter firmy RCA). Była to amerykańska firma elektroniczna, założona w 1919 roku przez konglomerat General Electric; marka RCA jest teraz własnością Sony i Technicolor. Początki RCA jako firmy sięgają do reorganizacji Marconi Wireless Telegraph Company of America, założonej w 1899 roku jako spółka zależna Wireless Telegraph and Signal Company z Londynu, firmy mającej na celu promowanie wynalazków radiowych Guglielmo Marconiego.

Nie później niż w 1937 r. RCA wprowadziła ten prototyp złącza jako wewnętrzne złącze w swoich radiofonografach. Obudowa wzmacniacza miała złącza żeńskie, które akceptowały męskie wtyki z radia i fonografu. Pierwotnie projekt miał wspierać możliwość „odłączania” źródeł podczas rozwiązywania problemów związanych z konserwacją.

Około w 1938 r. firma RCA umieściła żeńskie złącza RCA na tylnych panelach w wielu modelach radioodbiorników AM, aby umożliwić klientom intuicyjny sposób późniejszego podłączenia zewnętrznego fonografu lub telewizora. W ten sposób, krok po kroku, złącze RCA zdobywało coraz większej popularności, aż stało się standardem przesyłania sygnału audio i wideo, czasem nawet w świecie zawodowym.

Kabel audio RCA w Hi-Fi: jak działa?

Nawet jeśli nie jesteś ekspertem w zakresie połączeń audio i wideo, lub nawet jeśli nie korzystasz z często spotykanych środowisk Hi-Fi, jest bardzo mało prawdopodobne, że nigdy nie miałeś do czynienia z połączeniem RCA. Kabel audio RCA w Hi-Fi jest zwykle zakończony wtykiem męski/męski z dwóch stron, ale są również inne warianty (pomyśl o zwykłym przedłużaczu, który koniecznie musi mieć również żeńską stronę w postaci gniazd RCA). W okablowaniu systemu Hi-Fi kable RCA są nie tylko zakończone wtykiem męski/męski z dwóch stron, ale także wymagane w parach. Oznacza to, że często występują w konfiguracjach stereo, tj. z dwoma połączonymi ze sobą pojedynczymi kablami mono i służą w większości przypadków jako połączenie między źródłem a wzmacniaczem. Złącza RCA mogą pochwalić się prawdziwą legendą w postaci oznaczeń kolorystycznych, które pozwoliło zakodować ich funkcję i uprościć okablowanie użytkownikom. Wciąż mówiąc o najczęstszym zastosowaniu w Hi-Fi, które wymaga odpowiedniego oraz całkowicie ekranowanego kabla audio RCA, można powiedzieć, że złącza RCA są oznaczone białym kolorem dla lewego kanału i czerwonym dla prawego kanału. To jednak zależy wyłącznie od uznania producenta. Złącze RCA ma kształt cylindryczny i ma dwa punkty stykowe. We wtyku męskim RCA pierwszy kontakt stykowy ma centralny metalowy trzpień (biegun dodatni); wokół niego znajduje się metalowy pierścień (pierścień uziemiający), który pełni rolę drugiego styku, czyli bieguna ujemnego.

Złącze RCA: dlaczego przenosi dźwięk Hi-Fi?

Na początku tego artykułu pisaliśmy, że złącze RCA jest jednym z najbardziej „solidnych” a jednocześnie odpornych na modę i upływ czasu złączem. Powód jest dość prosty i działa zarówno po stronie wydajności, jak i po stronie użytkownika: złącze RCA spełniało i nadal spełnia swoją rolę. Granice tego połączenia pojawiają się tylko w przypadku szczytów wysokiego napięcia.

Ale przy niskich napięciach połączenie RCA działa bardzo dobrze, bez niepotrzebnego wpływu postępu nauki i technologii, która jest w stanie wymyślać różne nieskończone standardy. Po stronie użytkownika system „z odłączaną wtyczką” działa bardzo dobrze oraz jest niezwykle przyjazny i wygodny.

Złącza RCA w Hi-Fi dzisiaj (i nie tylko)

Dziś połączenie RCA jest używane w przemyśle elektronicznym głównie w audio. W Hi-Fi, aby najlepsze kable audio RCA były wysokiej jakości, nie muszą prezentować magii, a zamiast tego dużo konkretności. Mowa o świadomej technicznie konstrukcji i wysokiej jakości stosowanych materiałów w zakresie przewodników, złącz, ekranowania (co jest niezbędne w kablu sygnałowym) i wszystkich innych komponentów. Nie tak wiele lat temu połączenie to było również wykorzystywane w dziedzinie wideo dzięki potrójnej kompozytowej transmisji wideo w połączeniu ze złączem stereo audio. Pomyśl o magnetowidach, odtwarzaczach DVD i konsolach do gier. Jednak złącza RCA w wideo, ze względu na słabe dopasowanie impedancji, zostało zastąpione złączem cyfrowym HDMI. Wracając do świata Hi-Fi, kable RCA są nadal jednym z najpopularniejszych przewodów, podobnie jak kable zasilające i kable głośnikowe. Dlatego jako firma Ricable oferujemy je wszystkie we swoich głównych seriach: Primus, Magnus, Dedalus i Invictus, aby zaspokoić potrzeby wymagających jak i początkujących użytkowników.

ODKRYJ NASZE INTERKONEKTY RCA