Różnica między średnicą a przekrojem w kablach Hi-Fi

23-06-2023

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy w artykułach publikowanych na naszym blogu Ricable, kabel, zwłaszcza Hi-Fi, składa się z wielu części. Przewodniki, złącza, dielektryki, ekranowanie, punkty stykowe i wiele innych. Materiały i geometria, przez które łączone są te komponenty, odróżniają każdy kabel od innych, przynosząc różne ulepszenia, niuanse i inną barwę brzmienia. Oczywiście, system Hi-Fi musi być wystarczająco czuły i na odpowiednim poziomie, aby uwidocznić wszystkie te różnice. Każda postać, która wypełnia scenę dźwiękiem, dialoguje z drugą postacią, ingerując i dążąc do rezultatu, który powinien być dla wszystkich systemów jeden: równowaga. W tym kontekście warto wyjaśnić różnicę między średnicą a przekrojem w kablach Hi-Fi.

Różnica między średnicą przewodnika a przekrojem w kablach Hi-Fi

Wszystkie komponenty z których składa się kabel są ważne, zwłaszcza jeśli kabel łączony jest z urządzeniem zaprojektowanym do odtwarzania dźwięku i obrazu o wysokiej wierności. Niektóre z tych komponentów są szczególnie istotne, niezależnie od tego, czy mówimy o cienkim kablu czy o zwykłym kablu do naszych urządzeń AGD. Pomyślmy o przewodniku. Jest to po prostu jakiś materiał w kablu, przez który przenoszony jest prąd elektryczny. Ważne jest aby zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonany jest przewodnik kabla, który chcemy kupić, ponieważ jest to jeden z kluczowych elementów.

Jednym z najczęstszych niejasności, jakie mają nasi klienci przy sprawdzaniu specyfikacji technicznych przewodów marki Ricable, jest różnica między średnicą a przekrojem przewodu. Zacznijmy od pierwszego aspektu: pierwsza wartość jest mierzona w milimetrach, a druga w milimetrach kwadratowych. Pierwsza jest więc długością, a druga powierzchnią. Wyobraźmy sobie teraz, że przecinamy dowolny kabel elektryczny i mamy go przed sobą. Zobaczymy przewodnik (lub przewodniki) i wokół niego materiał izolacyjny. Przewodnik, będący cylindrem, tworzy koło.

Otóż średnica tego koła to średnica przewodnika, podczas gdy powierzchnia tego koła to tak zwany przekrój poprzeczny przewodnika. Przekrój przewodnika jest zatem polem powierzchni, wyrażonym w milimetrach kwadratowych, który tworzą przewodzące druty miedziane przechodzące przez osłonę izolacyjną. Ta wartość (przekrój) jest szczególnie istotna, ponieważ jest powiązana ze zdolnością kabla do przenoszenia prądu lub sygnału.

Dlaczego przekrój (poprzeczny) jest używany do pomiaru przewodników?

Pytanie, które może się teraz pojawić, brzmi: dlaczego używa się przekroju poprzecznego do pomiaru przewodników, a nie średnicy? Przekrój poprzeczny, będący obszarem przewodnika, wskazuje na przestrzeń, w której znajdują się faktycznie przewodzące druty miedziane. Oczywiście w tym momencie pojawia się wiele zmiennych: średnica żyłek, materiał żyłek, stopień czystości miedzi i wiele innych. Ale ogólnie można powiedzieć, że kabel o dużym przekroju będzie także w stanie przenosić większy prąd.

Pytanie, które może się pojawić teraz, brzmi: dlaczego druty są opisywane średnicą? Zła wiadomość jest taka, że odpowiedź nie jest taka prosta; dobra wiadomość jest taka, że już ją podaliśmy w kilku artykułach temu. Mamy tu na myśli efekt naskórkowości (Skin effect), o którym rozmawialiśmy w artykule - Efekt naskórkowości (Skin effect) w kablach głośnikowych. Ci, którzy chcą zagłębić się w ten temat, mogą to zrobić, klikając na powiązany artykuł. W skrócie, dźwiękowy sygnał nie przechodzi tylko wewnątrz drutów. Wręcz przeciwnie, jako niskonapięciowy sygnał elektryczny, przechodzi przede wszystkim po powierzchni przewodzącej każdego poszczególnego drutu. Dlatego średnica jest ważna. Istotna jest również, ale w tym przypadku zewnętrzna średnica całego kabla, aby sprawdzić, czy możemy poprowadzić go przez rury i meble podczas instalacji.

Jak obliczyć średnicę przewodnika na podstawie przekroju?

Jeśli chcesz obliczyć średnicę przewodnika z pola przekroju, pomoże Ci w tym prosty wzór geometryczny:

d = A / Π = √ = x2

Załóżmy, że mamy przekrój wynoszący 5 mm². Aby znaleźć średnicę, musimy podzielić tę wartość przez liczbę Pi (3,14). Wynikiem jest 1,59. Pierwiastek kwadratowy z 1,59 wynosi 1,26, a gdy zostanie pomnożony przez dwa, wynosi 2,52. Średnica przewodnika o przekroju poprzecznym 5 mm² wynosi 2,52 mm. W Internecie można znaleźć narzędzia umożliwiające szybkie wykonanie tych i innych obliczeń.

Znaczenie specyfikacji technicznych w kablach Hi-Fi

Na każdym produkcie firmy Ricable znajdziesz obszerną specyfikację techniczną, ze szczegółowymi danymi takimi jak pojemność, rezystancja, średnica zewnętrzna, geometria itd., dla producenta kabli trudno jest dostarczyć klientom tak wiele szczegółów, dlatego cieszymy się, że wiele osób docenia tę przejrzystość marki Ricable. Mamy nadzieję, że ten artykuł o różnicy między średnicą a przekrojem poprzecznym w kablach Hi-Fi był interesujący i pomocny. Jeśli jesteś ciekawy, jakie są pełne dane techniczne kabli Ricable i z czego są wykonane, to zapraszamy do pełnego katalogu produktów!

ODKRYJ PRODUKTY RICABLE