„Pewnego dnia zapytano mnie, czy kable Ricable są niezawodne. W tym czasie budowałem w piwnicy niewiele więcej niż prototypy i w przypływie dumy odpowiedziałem: „Oczywiście! Są tak niezawodne, że gwarantuję je dożywotnio!”. Tak wpadłem na pomysł, aby kolejne kable były tak samo niezawodne, abym mógł gwarantować je dożywotnio.
Od tamtego czasu wiele się zmieniło i dziś z dumą mogę powiedzieć, że Ricable to już nie tylko start-up, ale solidna firma ze zdrową filozofią i konkretnymi projektami.
Firma jest syntezą ludzi, którzy w niej pracują i jej historii, dlatego chcemy, abyście wiedzieli więcej o tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd chcemy iść, abyście również mogli w jakiś sposób, być częścią naszej Rodziny.
- Sergio Modenesi (współtwórca Ricable)
Przygoda Ricable
Finał 2009 r.
Z pomysłu Sergio Modenesi, współpracownika firmy Troniteck (sprzedającej wówczas głównie komputery) i miłośnika muzyki High-Fidelity, zrodził się pomysł rozpoczęcia marketingu konkretnych kabli do Hi-Fi pod własną marką. Nazwa marki powstała z połączenia imienia syna twórcy (Riccardo) i słowa „Cable” w języku angielskim, które razem nadały życia nazwie dla nowej marki Ri-cable. Logo zostało stworzone, aby towarzyszyć pierwszym sprzedanym produktom, które dostarczane są do klienta w przezroczystych torebkach z etykietami wykonanymi z amatorskiej grafiki.
Kable HDMI były wówczas wtedy nowością i coraz bardziej przyćmiewały stary protokół - Scart. Troniteck prowadził wówczas działalność w garażu obok domu właściciela i jako magazyn miał wynajmowaną za niewielkie pieniądze piwnicę. Wśród sprzedawanych produktów znalazły się bardzo drogie kable HDMI, o wyższej wydajności niż standardowe, a punktem wyjścia dla przygody Ricable było: zaprojektować kable HDMI o wysokiej wydajności, ale żeby jednocześnie były tańsze niż inne kable. Tak narodziły się dwie pierwsze serie HDMI marki Ricable: Ultimate i Premium.
Po pierwszych powodzeniach z serią kabli HDMI Entry Level, projekt był kontynuowany i następnie zrealizowano wysokowydajny kabel HDMI (HDMI o nazwie Hi-End) oraz genialną serię Across która rozwiazała wiele trudnych problemów instalacyjnych, zwłaszcza na długich dystansach i w przejściu tych kabli przez kanały kablowe o małej średnicy (Across pozwalał na łatwe odkręcenie wtyków a następnie na proste jego przykręceniu po przejściu przez kanał). Ricable była pierwszą firmą we Włoszech, która opracowała kable tego typu.
Zaprojektowano charakterystyczne białe opakowanie, które wciąż towarzyszy kablom Ricable w domach. Pomysł polegał na opracowaniu oryginalnego, ekologicznego opakowania wyprodukowanego we Włoszech, które różniłoby się od blistrów, które wtedy były wówczas modne.
Gdy katalog HDMI został zapełniony w najlepszy możliwy sposób, rozpoczęły się prawdziwe badania nad tym, co zawsze było ulubionym projektem założyciela, czyli tworzeniem kabli audio dla Hi-Fi. Wprowadzono pierwsze analogowe kable sygnałowe i coaxialne, zawsze z zewnętrzną produkcją, pod marką Ricable. Co więcej, lokal Troniteck został wtedy powiększony poprzez wynajęcie kolejnej części piwnicy, aby zrobić miejsce dla zarządu zyskującej na popularności marki Ricable. W tym okresie narodziły się kable sygnałowe i cyfrowe coaxialne o nazwach Hi-End i Ultimate.
W tym czasie rosło zapotrzebowanie na dobrej jakości bipolarne kable głośnikowe, dlatego do katalogu trafił pierwszy produkt Made in Italy, protoplasta Ricable Custom 2.5, który sprzedawany był tylko na metry bieżące lub w szpulach. W 2011 roku sprzedaż marki Ricable wzrosła prawie pięciokrotnie w porównaniu do roku 2010.
To dwa lata przemian dla marki Ricable, zarówno pod względem produkcji, jak i obrotów. Ricable zaczyna myśleć o tym, jak zorganizować własną produkcję, jak rozwijać katalog, jak projektować i testować nowe produkty. W międzyczasie następuje konsolidacja sprzedaży, a marka zajmuje kluczowe miejsce w gospodarce firmy Troniteck. To już nie tylko pomysł.
2014 to rok, w którym wszystkie serie HDMI zostały zaktualizowane do protokołu 2.0 i dodano najwyższej klasy nowy model - Supreme. Obecnie jest pięć serii HDMI, chociaż niedroga seria Premium została wycofywana, ponieważ zbytnio odbiegała od filozofii Ricable, polegającej na robieniu tylko najwyższej jakości kabli.
W czerwcu 2014 roku nadszedł punkt zwrotny. Po miesiącach prób i testów narodził się pierwszy prawdziwie ręcznie wykonany produkt Ricable: Supreme Speaker. Do wyprodukowania pierwszej sztuki potrzeba było dwudziestu godzin pracy; wysiłki koncentrowały się na określeniu najlepszej możliwej logiki produkcji w celu optymalizacji produkcji i skrócenia czasu przetwarzania.
Dodano inne kable Made in Italy produkowane przez Ricable: Supreme Signal, stereofoniczny kabel sygnałowy, Ultimate i Hi-End Speaker, czyli dwa kable głośnikowe na niższym poziomie niż Supreme. Natomiast w siedzibie firmy Troniteck powstaje obszar zarezerwowany do montażu kabli, czyli pierwszy mały warsztat Ricable.
Ricable zaczyna być również doceniane i poszukiwane przez instalatorów i konstruktorów samochodów, dlatego uruchamiany jest program, który jest genezą tego, czym później będzie Ricable Custom, z włączeniem wielu produktów skierowanych do instalatorów i konstruktorów samochodów.
W maju wprowadzono pierwszy zbalansowany kabel Supreme XLR, a następnie w lipcu pojawiły się pierwsze szpule kabli sprzedawanych na metr, które były mierzone i pakowane w całości ręcznie przy użyciu dość prymitywnych metod. Przede wszystkim jednak rok 2015 był punktem zwrotnym. Uświadomiono sobie, że marka Ricable może być przyszłością biznesu i zaplanowano pierwszy konkretny projekt, który obejmował pozyskanie odpowiedniego lokalu, przekształcenie firmy w spółkę o nazwie Ricable i scentralizowanie większości produkcji we Włoszech. Sprzedaż produktów Ricable rośnie, a marka zaczyna być znana jako synonim jakości i niezawodności.
Maj to miesiąc pierwszego udziału wystawców w Monaco Hi-End i w tym kontekście zaplanowana jest prezentacja całej gamy produktów Ricable Power, pierwszej w całości zaprojektowanej i zbudowanej przez Ricable. Działalność, choć nadal pod nazwą Troniteck, przenosi się do nowej siedziby, ale prace prowadzone są pod radarem, aby lepiej zorganizować produkcję i stworzyć nową firmę Ricable Srl. W 2016 roku następuje dalszy wzrost sprzedaży pod marką Ricable.
Wprowadzany jest projekt nowej serii Magnus, Dedalus i Invictus, czyli w całości zaprojektowanych i zbudowanych przewodów przez Ricable z nowymi standardami jakości. Będą one podstawą i znakiem rozpoznawczym Ricable na nadchodzące lata. Wprowadzono również nowe kable HDMI z aktywnym procesorem. W 2017 roku sprzedaż marki Ricable jest dalej konsolidowana.
Marzec 2018 to kamień milowy w rozwoju Ricable. Marka, zrodzona osiem lat wcześniej jako prosta intuicja, rozwijała się przez lata, wchłaniając filozofię firmy Troniteck opartą na rzetelności i powadze, kierując ją na rozwój bardzo precyzyjnego pomysłu: stworzenia własnego produktu Made in Italy, który mógłby stać się punktem odniesienia w sklepie. Oficjalnie powstała firma Ricable Srl, która wchłonęła również firmy Troniteck i Altason.
Jednym z pierwszych działań Ricable Srl było stworzenie charakterystycznego elementu dla produktów Custom Installation, poprzez stworzenie marki, katalogu i strony internetowej poświęconej tym artykułom. Tak narodziła się marka Ricable Custom, oferująca produkty wyłącznie dla instalatorów i samodzielnych budowniczych, wywodzące się z produkcji Ricable, które charakteryzują się wysoką wydajnością.
Sporządzany jest raport planistyczny na trzyletni okres 2019/2021, który przewiduje ekspansję marki za granicę i konsolidację rynku włoskiego. W tym samym czasie oficjalnie rozpoczyna się sprzedaż wszystkich produktów z serii Magnus, Dedalus i Invictus.
Debiutuje nowa seria Primus, idealne rozwiązanie dla systemów Hi-Fi klasy podstawowej. Primus kładzie kres zewnętrznej produkcji kabli Audio Hi-Fi, które teraz są projektowane i produkowane wyłącznie we Włoszech, w laboratorium Ricable.
W roku, w którym wszystko się zmieniło, katalog Ricable został odnowiony z kilkoma kluczowymi pozycjami. Kabel Magnus USB został wreszcie wydany, a tuż za nim pojawiły się odmiany i rozszerzenia kabli Jack. Ale nie kończy się tylko na nowościach ale to rok także dla ulepszeń: Invictus Speaker został zaktualizowany do wersji Reference, a Magnus Speaker został zaktualizowany do wersji MKII.
Stan zagrożenia zdrowia, który miał zostać wyeliminowany w ciągu roku, trwa nadal, pomimo pierwszych przebłysków światła dzięki szczepionce. Jednak prace nad uzupełnieniem katalogu Ricable trwają nadal, dzięki dodaniu kabli Dedalus i Invictus USB oraz AES/EBU. Nowych wpisów jest naprawdę dużo: oprócz wspomnianych kabli są też Dedalus Speaker Elite, Visus HDMI 2.1 oraz kable Magnus Jack/RCA, Jack 6.3 i jego przedłużenie wraz z przedłużeniem Jack 3.5. Jednak nie tylko nowości, ale także ulepszenia tego, co już istnieje; Głośnik Invictus dociera do wersji Reference, a kable Speaker Dedalus (ze względnymi zworami), Magnus i Primus stają się MKII. Jak również Magnus Power.