„Jakie są różnice między HDMI 2.0 a HDMI 2.1?”. To pytanie, które zaczęło się pojawiać, gdy nasz nowy przewód - Visus HDMI 2.1 stał się dostępny na naszej stronie internetowej. Ten kabel HDMI 2.1 był od kilku miesięcy niecierpliwie oczekiwany przez naszych klientów. Jednak w przeciwieństwie do większości naszych produktów, Visus nie jest tylko projektem Ricable. Jest także dzieckiem standardu protokołu „narzuconego z góry”. Na który musieliśmy skrupulatnie zwrócić uwagę, aby zapewnić wszystkie właściwości HDMI 2.1.
Trochę historii: protokoły HDMI od 1.0
Czy po debiucie protokołu HDMI stał się on od razu nowym standardem? Absolutnie nie. Specyfikacja HDMI 1.0 została ogłoszona 9 grudnia 2002 roku, prawie dwadzieścia lat temu. Jednak ciągle zmieniający się rynek sprawił, że w stosunkowo krótkim czasie przeszliśmy przez protokoły 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 i w końcu wersję, 2.0. Ten ostatni, żeby być uczciwym, pochodzi z 2013 roku, właściwie to znak, że coś w domowym wideo zaczęło zwalniać od tego czasu. Było kilka poprawek pośrednich (2.0a w 2015 i 2.0b w 2016), ale nic co by konkretnie zwróciło na siebie uwagę. Być może dlatego zbudowano pewne oczekiwanie wobec HDMI 2.1, który na ten moment zapowiada powiew świeżego powietrza, jakiego nie widzieliśmy od dłuższego czasu.
Kiedy gra jest naprawdę warta świeczki?
Przed dokonaniem przeglądu zmian z protokołu 2.0b na protokół 2.1 warto spojrzeć na stwierdzenie bardziej metodologiczne niż technologiczne czy techniczne. Kabel, w tym przypadku, jak i w wielu innych przypadkach, jest częścią systemu. System to nasze urządzenia, które pozwalają nam się cieszyć ulubioną muzyką i filmami. Oznacza to, że aby w pełni cieszyć się innowacjami wprowadzanymi przez protokół HDMI 2.1, wszystkie urządzenia systemu muszą być ze sobą kompatybilne.
Zacznijmy od źródła, najczęściej odtwarzacza Blu-ray, który koniecznie będzie musiał być wyposażony w odpowiednie wyjście i podzespoły do transmisji sygnału 2.1. To samo dotyczy urządzenia wideo: telewizora lub projektora. Te również koniecznie będą musiały mieć wejście i podzespoły obsługujące HDMI 2.1. Wreszcie, jest jeszcze jeden ważny aspekt, o którym zbyt często zapominany: treść, którą lubimy. Film lub wideo, które chcemy oglądać, zarówno na nośniku fizycznym, jak i cyfrowym, również musi obsługiwać protokół HDMI 2.1.
Kwestia którą zawsze powtarzamy - oznacza że im bardziej znasz swój system tym bardziej widoczna będzie korekta w górę (lub w dół). Do tego stopnia, że niezależnie od posiadanego protokołu w swoich urządzeniach, poprawę wizualną można dostrzec także montując kabel HDMI 2.1 w systemie „ustawionym” na 2.0, a to ze względu na większą przepustowość i nowe rozwiązania technologiczne protokołu 2.1. Streaming wideo zasługuje na osobną dyskusję. W związku z tym należy podkreślić, że poza rozdzielczością i deklarowanymi cechami, sygnał jest zawsze kompresowany przez różne u platformy działające w chmurze. Dlatego jakiejkolwiek platformy streamingowej byś nie używał do nadawania sygnału, będzie on w pewnym sensie zawsze „przytłumiony”.
Jakie są różnice między HDMI 2.0 a HDMI 2.1?
Tutaj dochodzimy do pytania za milion dolarów. Jakie są zalety protokołu 2.1 nad protokołem 2.0? Krótko mówiąc, HDMI 2.1 obsługuje maksymalną przepustowość do 48 Gb/s (w porównaniu do 2.0 w którym jest maksymalnie 18 Gb/s) oraz 2.1 posiada szybkość przesyłania danych (przepływność) 42,6 Gb/s (w porównaniu do 2.0 który przesyła maksymalnie 14,4 Gb/s). Ponadto HDMI 2.1 oferuje natywną obsługę rozdzielczości 4K do wysokich częstotliwości odświeżania, takich jak 120 Hz i 144 Hz oraz może obsługiwać rozdzielczości do 10K przy 120 Hz bez utraty danych. Jeśli chodzi o funkcje, HDMI 2.1 obsługuje dynamiczny HDR, zmienną częstotliwość odświeżania (VRR), ulepszony kanał zwrotny audio dla Dolby Atmos i DTS (eARC) oraz wiele więcej, jak pokazano na powyższym obrazku.
HDMI 2.1 stworzony przez Ricable: Poznaj Visus
Jak wygląda Visus HDMI? Pod względem dostępnych długości na pewno krócej niż można byłoby się spodziewać. HDMI 2.1 to wciąż stosunkowo nowa technologia, która nie pozwala na kable dłuższe niż trzy metry. Jednak nie ma powodu, dla którego to ograniczenie nie mogłoby się zmienić w przyszłości i pozwolić na dłuższe długości. Zgodnie z tradycją Ricable stosuje najlepsze materiały które umożliwiają transmisję audio i wideo na najwyższym poziomie. Oprócz miedzi monokrystalicznej OCC Solid Core dodatkowo do przewodników zastosowaliśmy nowe ekranowania i izolacje dielektryczne. Dzięki temu kabel jest nie tylko bardziej wydajny, ale także mniej sztywny (elastyczność jest o 30% wyższa). Udoskonaliliśmy też wtyki, po raz pierwszy w ekranowanym kablu HDMI z grubszą powłoką. Visus HDMI firmy Ricable, po debiucie na naszej stronie internetowej, jest teraz gotowy do debiutu w twoim domu. Dowiedz się więcej, klikając poniższy przycisk.
ODKRYJ VISUS HDMI 2.1 |